Żłobek i przedszkole Świat Dziecka – szybki dojazd z dzielnic Warszawa Wilanów i Kabaty

Angielski metodą Immersji

Dowiedz się wszystkiego o nauczaniu języka angielskiego metodą immersji​

be74a4d3-object-2.png
dziewczynka

Immersja językowa – na czym polega zanurzenie w języku?​

W jaki sposób uczyć się języka, by nauka była skuteczna? Czy można w krótkim czasie zwiększyć umiejętności leksykalne dziecka i nauczyć go mówić i rozmawiać po angielsku? Choć istnieje wiele metod dydaktycznych, coraz więcej osób stawia przy nauczaniu dzieci w żłobkach i przedszkolach na tzw. zanurzenie w języku (określane również jako immersja).

Czym jest metoda immersji i jak wpływa na rozwój dzieci?

Nauka języka angielskiego to praktycznie nieodłączny element każdego żłobka czy przedszkola. W miejscach tych dobrze opracowany program nauczania języka angielskiego jest niebywale istotny. Dlatego do nauki języka angielskiego często stosowaną metodą nauczania jest immersja językowa, z pomocą której dzieci uczy się dwujęzyczności i zachęca się do stania się poliglotami. Dzieci na co dzień oglądając bajki bardzo często słyszą głos w różnych językach. Obcowanie na co dzień z wieloma określeniami tych samych rzeczy w różnych językach zwiększa ich ciekawość, a jednocześnie uczy rozumienia.
chłopczyk
W-jaki-sposób-nauka-języka-angielskiego-jest-realizowana-w-naszym-żłobku-i-przedszkolu

W jaki sposób nauka języka angielskiego jest realizowana w naszym żłobku i przedszkolu?

W naszym żłobku i przedszkolu wykorzystujemy charakterystyczne predyspozycje dzieci. Ciekawość, otwartość, chęć do naśladowania i nauki, czy też duża aktywność to tylko niektóre z nich. Im młodsze dziecko, tym łatwiej i szybciej przychodzi mu nauka języka obcego, a profesjonalnie realizowane zajęcia, dostosowane do predyspozycji dziecka, przekłada się na ich nauka staje się prostsza, co zaowocuje w przyszłości, gdzie nauka języków będzie o wiele prostsza. Nasza placówka każdego dnia dba o językowy rozwój dzieci.Immersja językowa jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w placówkach dwujęzycznych dla dzieci. Polega ona na wprowadzaniu dziecka w świat języka obcego, bez wyjaśnień w języku ojczystym. Dzięki temu dzieci poznają nowy język intuicyjnie, obserwują uważnie otoczenie i sytuacje, których opis w danym języku przyjmują naturalnie. Proces ten przebiega analogicznie jak poznawanie języka ojczystego.

Doświadczenie języka angielskiego przez kontakt z nauczycielem anglojęzycznym?

W naszym żłobku i przedszkolu oprócz nauczycieli polskojęzycznych pracują nauczyciele posługujący się biegle językiem angielskim. Nauczyciele anglojęzyczny prowadzą codziennie zajęcia metodyczne wg programu autorskiego, towarzyszą w zabawach, spacerach, podczas posiłków oraz zajęć artystycznych i ruchowych. Dwujęzyczność stosowana w naszym przedszkolu sprawia, że dzieci w zasadzie nie uczą się języka angielskiego, lecz doświadczają go w prawdziwych sytuacjach życiowych, co przynosi znakomite efekty.

W przedszkolu prowadzone są też codziennie zajęcia z języka angielskiego przez native speakera z podwójnym przygotowaniem (lingwistycznym i pedagogicznym zgodnymi z wymogami MEN)

Czym jest immersja i w jaki sposób wpływa na rozwój dziecka?

Immersja, czyli  „zanurzenie” w języku, to tak naprawdę umożliwienie dziecku jak największej liczby sytuacji, w których mogą one słuchać i mówić w języku innym niż ojczysty.

Wprowadzenie immersji językowej w przedszkolu sprawdza się idealnie, ponieważ dzieci w tym wieku chłoną język z otoczenia. Dzięki nauczycielowi anglojęzycznemu komunikującemu się tylko po angielsku lub native speakerowi, przedszkolaki mają ciągłą możliwość obcowania z językiem obcym w naturalnych dla siebie środowisku – w trakcie zabawy, jedzenia, spaceru,  wszystkich czynności wykonywanych w placówce. Dzięki całodziennemu kontaktowi z nowym językiem, dzieci nie mają świadomości, że uczą się zupełnie nieznanego języka obcego, a ponadto przyswajają go w sposób swobodny i naturalny.

Immersja językowa jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w placówkach dwujęzycznych dla dzieci. Polega ona na wprowadzaniu dziecka w świat języka obcego, bez wyjaśnień w języku ojczystym. Dzięki temu dzieci poznają nowy język intuicyjnie, obserwują uważnie otoczenie i sytuacje, których opis w danym języku przyjmują naturalnie. Proces ten przebiega analogicznie jak poznawanie języka ojczystego.

Nauczanie immersyjne według specjalisty

U dzieci dwujęzyczność obserwuje się bardzo często, a nauczanie immersyjne jest uznawane za najskuteczniejszą metodę nauczania języka obcego u małych dzieci.

Jest to zauważalne szczególnie na przykładzie przedszkolaków, które po początkowym okresie poznawania języka angielskiego, w kilka miesięcy wchodzą w interakcje ze swoimi anglojęzycznymi nauczycielami. Dzięki temu dwujęzyczne dzieci mają możliwość pojawić się w każdym domowu, a nie tylko w rodzinach, gdzie co najmniej jedno z rodziców używa angielskiego.

_MG_1977

Czy metoda zanurzenia w języku jest skuteczna?

Nauka angielskiego poprzez immersję charakteryzuje się wysoką efektywnością. Immersja to przyswajanie języka w żywej formie – bez zapamiętywania pojedynczych słówek czy struktur gramatycznych. Podejście to ma ogromne znaczenie dla całościowego zrozumienia języka. Długotrwałe słuchanie i mówienie po angielsku angażuje kilka zmysłów jednocześnie. Z czasem nauka przychodzi szybciej i łatwiej. Zapamiętywanie wyrażeń, zwrotów gramatycznych następuje intuicyjnie, ponieważ nie są wyrwane z kontekstu.

Submersja (czyli całkowite zanurzenie) i immersja (częściowe zanurzenie) sprawiają, że człowiek nie tylko mówi, ale także zaczyna myśleć po angielsku, a rozmawiając z obcokrajowcem, nie myśli o tym jakich zwrotów użyć. Immersja pozwala również na uniknięcie błędnych szyków zdań. Na jej skuteczność wpływa ponadto fakt, że umiejętności językowe szlifuje się w każdej wolnej chwili. Immersja nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – metoda jest dostępna dla wszystkich.

Immersja to najlepszy sposób nauki języka!

Pomimo iż w Polsce immersja językowa nie jest dobrze znana, to w Ameryce Północnej, Azji i niektórych krajach w Europie stosuje się ją od ponad 40 lat. W 1996 r. zdecydowano się na wprowadzenie takiego modelu nauki do niemieckich przedszkoli, a trzy lata później do szkół.

Zauważono, że dzieci uczone w ten sposób łatwiej nawiązują kontakty w obcym języku oraz mówią swobodniej

Wybierz najlepiej dla Swojego dziecka!

„Metoda immersji uznawana jest za jedną z metod odnoszących najwięcej sukcesów w zakresie nauczania języka obcego. Wpływ na to ma posługiwanie się językiem jako narzędziem, pozwalającym na poznawanie świata, nie zaś jedynie traktowanie języka jako celu nauczania samego w sobie.”

Umów się na rozmowę